Hit enter after type your search item

ציפורים נודדות מספקות שיעורים ביומימטיים לבעיות ניהול המתח שלנו

/
/
/
43 Views

ביומימטיקה (הידועה גם בשם ביומימיקה או ביוניקה) היא יישום של שיטות ומערכות שנמצאות בטבע על טכנולוגיה מודרנית ופיתוח משאבי אנוש. למרות שהטבע מציע את הפתרונות הטובים ביותר לרבות מהבעיות המורכבות או הבלתי פתורות שלנו, אנחנו רק לעתים רחוקות מחפשים ממנו פתרונות. במאמר זה, זיהיתי עובדות חשובות מסוימות בהתנהגות של ציפורים נודדות שיכולות לספק כמה עקרונות בסיסיים לפתרון בעיות ניהול המתח שלנו.

כיום, הלחץ הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו ומכאן שכל אחד מאיתנו צריך להתמודד איתו בצורה כזו או אחרת. הלחץ נוצר על ידי גורמים שונים המכונים גורמי לחץ. הם עשויים להיות סביבתיים, פיזיולוגיים, חברתיים או קוגניטיביים. הגוף שלנו מגיב לגורמי לחץ אלו באופן פיזיולוגי על ידי הפרשת הורמון הנקרא קורטיקוסטרון שמוביל לתגובת "הילחם או פחד". למרות שסוג זה של תגובה מתפרש כערך הסתגלותי, התרחשות מתמשכת או תכופה של מתח מובילה בבוא העת להשפעות לא רצויות כרוניות על התגובות הפיזיולוגיות וההתנהגותיות של גוף האדם.

מתוך ידיעת החשיבות של מתח בניהול בריאות, טכניקות רבות לניהול מתח התפתחו והוצעו כדי להילחם במתח. עם זאת, אין מתודולוגיה מקיפה זמינה לניהול כולל של מתח שניתן ליישם עבור כל סוג של מתח. כאן מגיע הפתרון לבעיה זו מהטבע.

מחקר ביקורתי של התנהגויות הנדידה של כמה ציפורים נודדות ארוכות מספק כמה עקרונות בסיסיים המעורבים בניהול מוצלח של מתח.

החלק המלחיץ ביותר בחיים של הציפורים הנודדות הוא מסע הנדידה הארוך שלהן. חלק מהציפורים הנודדות כמו אווזים, דרורים, קיכלי, צריפים וכו', ידועים בנדידה העונתית שלהם שנעה מאות קילומטרים. הם מבצעים הגירה משנה לשנה ודור אחר דור. כיצד הם מסוגלים לנהל את האירוע המלחיץ הזה בהצלחה ולהופיע ללא כל הפסקה בידיעה טובה מאוד שזה יהיה כרוך בלחץ חמור? התשובה היא שהטבע לימד אותם איך לנהל את האירוע המלחיץ הזה בהצלחה במהלך אלפי שנות התפתחותם.

להלן העקרונות הבסיסיים שזוהו בניהול לחץ על ידי הציפורים הנודדות: 1. עקרון ההימנעות, 2. עקרון ההסתגלות ו-3. עקרון הקבלה.

עקרון ההימנעות: הסיבה הבסיסית לכך שהציפורים מבצעות נדידה עונתית היא להימנע מהלחץ של קור עז שהן יצטרכו להתמודד איתו במהלך עונה מסוימת, למרות שהנדידה כשלעצמה היא מאמץ הגורם למאמץ. אלא אם כן הציפורים הללו מתרחקות ממקומות הקור העז במהלך אותה עונה, הסיכוי שלהן לשרוד בתוך לחץ הטמפרטורה החמור יהיה רחוק. לכן הטבע לימד אותם שעקרון ההימנעות יהיה האפשרות הטובה ביותר במצב כזה. לחץ נוסף שעופות הנודדים צפויים להתמודד הוא האיום של טורפים בנתיב הנדידה שלהם. על מנת למנוע את האיום של הטורפים שלהם במסלולם, הציפורים מעדיפות לקחת מסלול עקיף ביודעין היטב שהחלטה כזו כרוכה במרחק טיסה נוסף. גם כאן נוקטים עקרון ההימנעות תוך התמודדות עם הלחץ של הציפורים. בשני המקרים, עקרון ההימנעות נחשב כטכניקת ניהול מתח רבת ערך עבור אותם מצבים.

עקרון הקבלה: במקרה הנ"ל של עקרון ההימנעות, הציפורים הצליחו להבחין בלחצים נסבלים (ניתנים לניהול) מתחים בלתי נסבלים (בלתי ניתנים לניהול) והן באות לפשרה על ידי קבלת הלחץ הנסבל על מנת להימנע מהלחץ הבלתי נסבל. כאן מגיע עקרון הקבלה. לפיה, יש לקבל רמה מסוימת של לחצים ולא כדאי לחכות למצב נטול לחץ.

עקרון הסתגלות: ברגע שהציפורים מקבלים סוגים מסוימים של לחצים, הם צריכים להתכונן להתמודד ולסבול את ההשלכות של הלחצים שהם קיבלו. גם אם הלחץ המקובל עשוי להיות פחות חמור לעת עתה, יש לנהל אותו ולבטל אותו מכיוון שהוא עשוי להפוך לכרוני בבוא העת אם נותנים לו להימשך. כאן, הטבע לימד אותם לפתח התאמות.

העופות הנודדים צופים את הלחץ כתוצאה מדלדול משאבי האנרגיה במהלך מעופם המתמשך, אוגרות כמות מספקת של מצבורי שומן בגופם כמאגר האנרגיה לפני תחילת נדידתן. יתרה מכך, האדרנוקורטקס של המוח המגיב ללחץ ומתחיל שינויים פיזיולוגיים בציפורים רגילות, מדוכא אצל מהגרים ובכך, מתח הטיסה אינו מורגש על ידם. במהלך מסע הנדידה הממושך שלהם, המהגרים עוברים מהרגלי המזון הרגילים שלהם להרגלי מזון מיוחדים על ידי צריכה סלקטיבית של פירות יער עשירים בנוגדי חמצון. פירות אלה מציעים הגנה מפני מתח חמצוני המתרחש במהלך טיסות ארוכות. אלו הם חלק מההתאמות שהעניק הטבע כטכניקות לניהול מתח עבור הציפורים הנודדות.

לפיכך, עיקרון ההסתגלות בניהול מתח מסביר כיצד אדם יכול לצייד את עצמו להילחם בבעיות הלחץ על ידי הבאת שינויים חיוביים בהתנהגות ובפיזיולוגיה.

שלושת העקרונות האמורים לעיל הם הלקחים המופקים מהטבע והם היסודות לכל טכניקות ניהול מתחים. יש לקחת אותם בחשבון בעת ​​מציאת פתרונות לבעיות ניהול מתח.Source by Paulraj Subbiah

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.emptywrapper.com All Rights Reserved