Hit enter after type your search item

פרוגנוזה של המנגיוסרקומה אצל כלבים

/
/
/
54 Views

הפרוגנוזה של כלבים ששרדו עם המנגיוסרקומה, היא מאוד קלושה. חיפשתי באינטרנט תשובות מאז שהכלב שלי מוברט מת מהמחלה הנוראה הזו. המנגיוסרקומה היא סוג אגרסיבי מאוד של סרטן, מתמשך מאוד ויכול להתפשט במהירות במקומות אחרים בגוף לרקמות אחרות, במיוחד לכבד, לריאות ולרירית הבטן. המנג'יו (סרקומה) סרקומה המוזנת בדם; כלומר כלי דם גדלים ישירות לתוך הגידול והוא בדרך כלל מלא בדם.

עד שתראו כל "סימנים קליניים" כמו חניכיים חיוורות, קר למגע (הגוף, הפה והאף שלהם), נשימה מאומצת, נפיחות בבטן, רק כדי להזכיר כמה. זה כנראה יהיה מאוחר מדי כפי שהיה עם מוברט.

ככל שהווטרינר שלך יאבחן מוקדם יותר ויטפל בהמנגיוסרקומה של כלבים כך סיכויי ההישרדות גדלים, אבל אלא אם כן הם מבצעים עבודת דם, צילומי רנטגן ומחפשים משהו ספציפי, הם גם לעולם לא ידעו. איך תדעו שלכלב שלכם יש "המובטן" (שפירושו דם חופשי בתוך חלל הבטן)? לפעמים הטחולים יגדלו המוני והם בדרך כלל או גידולים שפירים שהם (המנגיומות) או גידולים ממאירים שהם (המנגיוסרקומות).

הטיפול והפרוגנוזה להמובטן תלויים לחלוטין בגורם. לרוב יש לעצור את הגורם לדימום בניתוח על ידי הסרת הטחול. או שבסופו של דבר הגדילה נקרעת והטחול מדמם. כאשר איבר כלי דם כמו הטחול מדמם, איבוד הדם יכול להיות מסכן חיים וכתוצאה מכך (המובטני). מחקרים הראו שרוב הגידולים המדממים הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות המנגיוסרקומה. יש סיכוי של 50:50 שזה יכול להיות אחד מהדרך היחידה לדעת בוודאות היא לבצע ביופסיה.

כאשר הגידול בטחול נקרע הכלב בדרך כלל מדמם שטפי דם לתוך חלל הבטן שלו שבדרך כלל ניתן לזיהוי מאוד לווטרינר על ידי נפיחות של הבטן. לדעתי זה עדיין יהיה מאוחר מדי כדי באמת להציל את הכלב שלך. גם אם ניתן יהיה לייצב אותם, מה שיכלול צילומי רנטגן/צילומי רנטגן ו/או אולטרסאונד, החלפת נפח הדם שאבד בנוזלים IV ועירוי דם וחמצן, התוצאה תהיה הסרה של הטחול, אך במקרים רבים אם יש לו גרורות; מה שאומר שזה התפשט למקום אחר בגוף ועם זה הפרוגנוזה נעשית גרועה מאוד. זכרו המנגיוסרקומה היא סרטן אגרסיבי וזו הבעיה גם בהסרת הטחול והגידול, כנראה שהכלב נחסך ממוות בדימום למוות אבל כנראה ימות בסופו של דבר מהסרטן.

אז מה הפרוגנוזה של המנגיוסרקומה אצל כלבים?

בטווח הארוך אם הכלב שלך מאובחן עם המנגיוסרקומה, סיכוייו קלושים עד אפסיים. זמן ההישרדות לאחר כריתת טחול הוא 3 שבועות עד 3 חודשים, עם כימותרפיה זה עשוי להגדיל את זמן ההישרדות ל-5 עד 7 חודשים, רק כמה כלבים שרדו לאחר שנה. כמובן שזמן ההישרדות עשוי להשתנות בהתאם להיקף המחלה, האגרסיביות וטיפול המעקב. הטיפול המעקב כולל בדרך כלל צילומי רנטגן חודשיים של בית החזה ובדיקות גופניות אשר נחוצות כדי לעקוב אחר התרחשויות חוזרות של הסרטן. רוב הכלבים כנראה ימותו או יומתו בגלל המחלה הגרורתית הזו. סוג זה של סרטן, מצטער לומר הוא קטלני אבל אם ייתפס מהר מספיק חיי הכלב עלולים להתארך אבל על חשבון מי?…התשובה היא גם אתה וגם הכלבים שלך.

אם הכלב שלך מאובחן עם המנגוסארקומה של כלבים תצטרך לקבל כמה החלטות שיהיה קשה מאוד לעשות כדי לומר את חוזה השכירות. קודם כל אף אחד לא רוצה לעשות כלום כדי להציל את חיית המחמד שלו, אבל מה אתה הולך לתת לחבר הכי טוב שלך לעשות את זה, צילומי רנטגן, בדיקות דם, ניתוח, כאב רק כדי שייכנע לסרטן וימות בכל מקרה. האם לשקול את גילם והאם יש להם בעיות בריאותיות אחרות או לא, ואיך תהיה איכות החיים שלהם? אז אתה צריך לקחת בחשבון את כל חשבונות הוטרינר שיהיו כדי להאריך את חיי הכלב שלך רק בחודש או שלושה או אולי אפילו ימים. זה לא סוג הסרטן שאתה יכול לרפא עם כימותרפיה (שיכול לגרום לכלב שלך להיות חולה) אם אתה נפטר מהסרטן ממקום אחד שהוא התפשט למקום אחר. התוצאה הולכת להיות זהה.

רק אתה, הבעלים, יכול לקבל את ההחלטה המרתקת הזו. לא משנה אם חווית את המחלה בשלביה המוקדמים או לא, הפרוגנוזה עדיין תהיה גרועה. לא הייתי צריך לקבל החלטות; זה נראה כאילו הכלב שלי מוברט הכין אותם בשבילי. הוא מעולם לא הראה סימנים שהוא חולה. זה נכון כשאומרים שהמנגוסרקומה היא "הרוצח השקט" מכיוון שברוב המקרים הסרטן כבר התקדם לפני שבעל הכלב ישים לב. מוברט אכן חיכה שאחזור הביתה מהעבודה כדי ששנינו נוכל להיפרד אחד מהשני; אני יודע את זה על ליבי.

האם הייתי מעביר אותו את הניתוח וכל השאר? אם זה היה מציל את חייו והוא היה טוב יותר ו"נרפא"….אתם מהמרים. הוא היה חשוב לי יותר מהחיים. אני כל כך שמח שלא הייתי צריך לקבל החלטה אם לנתח או אפילו לשקול המתת חסד? לפעמים הנסיבות לא נותנות לך זמן לשאול שאלות וכשאתה כל כך כועס, ממילא לא היה חושב בצורה ישרה. אני יודע שלא הייתי, כנראה שהייתי עושה הכל כדי להשאיר את מו בחיים אבל זה לא היה לטובתו זה היה בגלל האנוכיות שלי על כך שלא רציתי לאבד אותו וזה לא היה נכון. בחיים שלי לא הייתי כל כך הרוס בגלל אובדן של משהו או מישהו כמו בגלל המוברט שלי.

אהבו והחזיקו את חיית המחמד שלכם כל יום ובכל הזדמנות שיש לכם כי אף פעם אי אפשר לדעת מה יכול ויכול לקרות. אולי לא תקבל הזדמנות נוספת.

בריאות לך ולחיות המחמד שלך,

אליסSource by Alice Gines

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.emptywrapper.com All Rights Reserved