Hit enter after type your search item

אוטוקופרופגיה בכלבים

/
/
/
179 Views

אחד שהוא קרופגוגי הוא כזה שצורך הפרשות. חזירים פראיים הם צרכנים בולטים של הפרשות שלהם ושל בעלי חיים אחרים. חיות צעירות מסוימות כמו פילים, פנדות והיפופוטמים אוכלות גם את הפרשות של אמא שלהן על מנת לגשת ולרתום חיידקים ספציפיים הדרושים לעיכול הצמחייה סביבם. הדוגמה הברורה ביותר לקופרופגיה היא זבוב הבית הנפוץ. כולם ראו זבובים על ערימת צואה של כלבים. עם זאת, מחוץ לדרגות שונות של סטייה ומחלות נפש, תרגול הקופרופגיה בקרב בני אדם נחשב לדוחה לחלוטין. זוהי הבנה שאנו מצפים גם מחיות המחמד שלנו לדבוק בהן. ישנם טענות רבות מדוע כלב יצרוך את הצואה של חיה אחרת, אך מטרת מאמר זה היא לאפס את האוטוקופרופיה או מדוע כלב צורך את הצואה שלו.

כאשר חקרתי נושא זה ושוחחתי עם בעלי כלבים, למדתי כי מדובר בנושא הרבה יותר נפוץ ממה שרוב היו רוצים להודות. לכלבים, בהיותם נבלות טבעיות, יש היבטים של התנהגות מסוג זה שכבר מתוכנתים בתוכם מראש. חלקם מרגישים שזה חלק מהנטייה הגנטית שלהם. יש אפילו טענה כי זאבים בטבע צורכים את מערכת העיכול של טרפם, ובכך צורכים את החומר הצואה של בעל החיים.

הסיבות הלא רפואיות הבסיסיות המסבירות את התנהגותו של כלב אוטוקופרופגי הן ממש פשוטות. כמה סיבות להתנהגות הצריכה של כלב מבוית יכולות להיות קשורות בנושאים פשוטים כמו שעמום, חוסר פעילות גופנית או רעב. חלק השערו כי הזנת יתר יכולה להוות גורם קופרופגיה גם כן, מכיוון שהמזון לא מתעכל ביסודיות. סיבה נוספת יכולה להיות מתח בתוך החיה. מתח יכול להיות קשור לכל דבר, לגורים, זה יכול להיות הפחד להיענש על עשיית צרכים במקום הלא נכון. סוגיה מלחיצה נפוצה שעלולה לעורר התנהגות קופרופוגית יכולה להיות העובדה שהחיה עברה לאחרונה למצב חיים חדש. התיאוריה הנפוצה הנוספת לגבי התנהגות זו היא שההתנהגות נלמדה. אולי נאסף בכלבייה, או נצפה במקומות אחרים.

סיבה נפוצה יותר לקופרופגיה היא אלרגיות למזון. אם הכלב אלרגי למזון שהוא אוכל, הוא לא סופג את כל חומרי המזון שלו מהמזון לפני שהוא עושה את צרכיו. אלרגיות למזון בכלבים הפכו לדבר הרבה יותר נפוץ כתוצאה מתוספת דגנים כגון תירס וסויה במזונות לכלבים. למעשה, ההפרשה שכלב אלרגי למזון עובר בדרך כלל מתעכלת באופן חלקי. התיאוריה היא שהפרשה עדיין מריחה יחסית טעימה ולכן הכלב מעביר אותה שוב דרך המערכת שלו. במצבים מסוג זה, הכלב עובר שרפרפים שאינם נראים בריאים, אולי אפילו שלשולים. מחוץ לאלרגיה ממשית יש גם כמה מצבים רפואיים אחרים שיכולים להוביל להתנהגות כזו.

נחשב כי דלקת הלבלב היא האשמה העיקרית בהתנהגות אוטוקופרופוגית. הלבלב מייצר אינסולין ואנזימים שונים כגון עמילאז, ליפאז, טריפסין וכימוטריפסין. אנזימים אלה מסייעים בעיכול המזון. אם אנזימים אלה דולפים מהלבלב, הדבר יכול לגרום לדלקת ולהמון בעיות שונות. קופרופגיה יכולה להיות חלק מזה גם כן. שוב, זה קשור לעיכול לא שלם.

סיבה אפשרית נוספת לאוטוקופרופגיה בכלבים היא אי ספיקת לבלב אקסוקרינית. מחלה זו ידועה גם בשם תסמונת עיכול. זה קשור לחוסר ייצור אנזימים מסוימים. כאשר הלבלב אינו מייצר את כמות האנזימים הנכונה, כלומר, כאשר תסמונת העיכול הקשה בועטת. הצואה המיוצרת כאשר כלב נמצא במצב זה אינה מתעכלת לחלוטין. הכלב עלול לצרוך את הצואה שלו מכיוון שהוא רעב כל הזמן. הוא לא מעכל את האוכל שלו כראוי. במסעו להגשים את החומרים המזינים שחסרים לו, אוטוקופרופגיה עשויה להתרחש.

השיטות שבהן משתמשים בעלי חיות מחמד כדי להפסיק התנהגות זו הן מגוונות. ההבנה הרווחת היא שהעונש הוא יצרני-נגד ויכול להיות למעשה חיזוק התנהגותי. ישנם מוצרים כגון Pothy Mouth by Four Paws שגורם לצואה של כלב לטעום לא רצוי, אפילו לכלב עם טעם לדברים. בעלי כלבים השתמשו בתוספי מזון כגון נתחי אננס, מכרכי בשר ועוד מוצרים אחרים ללא מרשם כדי להפוך את צואת כלבם לבלתי רצויה לחיית המחמד שלהם. שיטה נוספת שנראה כי נהוג להשתמש בה בדרך כלל היא לתבל את צואת הכלב בטבסקו או ברוטב חם דומה. עם זאת, ניקוי מיידי של צואה ישירות לאחר הצואה נראה כאפשרות הטובה ביותר. שוב, זהו מאמר על אוטוקופרגיה, ולא על קופרופגיה תוך -ספציפית שהיא צריכת צואה של בעל חיים אחר בתוך אותו מין, או קופרופגיה בין -ספציפית שהיא צריכת צואה ממין אחר. תיאוריה אחת מלאת תקווה בנושא היא שאם ניתן יהיה ליישר את התנהגות הכלב בבית, הסיכוי שהוא יעבור לצואה של בעל חיים אחר יהיה קטן יותר. כך או כך, ניתן להגביל את כל מרכיבי האוטוקופרופגיה אם הבעלים באמת שם לב לחיית המחמד שלו.Source by Peter Demmon

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.emptywrapper.com All Rights Reserved